Temizlik İpuçları

Her Gün Yapabileceğiniz Ve Sizleri Yormayacak Temizlik İşleri

Her Gün Yapabileceğiniz Ve Sizleri Yormayacak Temizlik İşleri

Evlerin temizliği oldukça önemli bir husustur. Genellikle evin temiz görünmesi için uzun zamanlar harcarız. Uzun zamanı olmayan ve vaktini değerlendirmek isteyenler için evi temiz gösterecek ve kişiyi yormayacak işler mevcuttur. Bu işler günlük olarak tekrarlandığı taktirde hem yorulmamış olursunuz hem de eviniz temiz görünür. Peki, bu işler nelerdir?

Sizleri yormayacak temizlik işleri şunlardır:

  • Toz alma
  • Etraftaki dağınık eşyaları ortadan kaldırma
  • Yerleri süpürmek
  • Yatak toplamak
  • Bulaşık makinasını yerleştirmek
  • Lavabo kenarlarını bez yardımıyla silmek

Temizlik yapmayı sevmeyeler günlük olarak bu işlemleri yapabilir. Bunlar hem kolay işlemlerdir hem de evin pasaklı görünümünü engellemeye yardımcıdır.

Toz Oluşumunu Önleyin Ve Tozu Birikmeden Temizleyin

Toz oluşumunu engellemek daha az yorulmanızı sağlar. Bu yüzden tozlu havalarda pencereleri kapalı tutmaya özen gösterin. Ayrıca tozun birikmesini beklemek sizi daha çok yorar. Toz birikmeden temizlik yapmak kısa zamanda işinizi bitirmenize yardımcı olacaktır. Günlük toz alma işlemi yapılmalıdır. Bu sayede her gün daha az yorulursunuz. Toz alma işlemi nemli bir bez yardımıyla yapılabilir. Arkasından kuru bir bez ile daha etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

Dağınıklığa Neden olan Faktörler Ortadan Kaldırılmalıdır

Pasaklı bir görünüme neden olan en önemli etken etraftaki gereksiz eşyalar yani dağınıklıktır. Temizlik işlemi için ilk olarak göze çarpan eşyalar yerlerine yerleştirilmelidir. Bu işlem sizi yormayacak ve kısa zamanda evin daha düzenli görünmesini sağlayacaktır.

Temizliğe Yatak Odasından Başla

Aslında uyandığımız ilk anda temizliğe başlayarak sonraki temizlik sürecini kolaylaştırmak mümkündür. Buna yatağı toplamak ile başlanabilir. Yatağı kolay şekilde toplamak için büyük bir örtü kullanabilirsiniz. Bu sayede direk yatağınıza örtü sererek kısa zamanda toparlamış olursunuz.

Çöpleri Düzenli Şekilde Dışarıya Çıkar

Temizlik işlemi için çöpleri uzaklaştırmak ve kötü kokuyu yok etmek gerekir. Banyo, mutfak gibi alanlarda ki çöp kutuları düzenli olarak boşaltabilir. Bu işlem sayesinde kısa sürede ve yorulmadan temizlik yapmış olursunuz. Akşamdan bütün çöpler bir torbada biriktirilebilir. Bu sayede elinizin altında olan çöpü evden çıkarken hemen alarak dışarıya çıkartabilirsiniz. Bu sayede daha hijyenik bir ortam yaratmış olacaksınız.

Bulaşıkları Akşamdan Makinaya Yerleştirin

Bulaşıkları yıkamak oldukça zaman alan ve yoran bir işlemdir. Fakat bulaşık makinası sayesinde bu problem ortadan kalkar. Öğünlerden sonra kirli bulaşıklar bekletilmeden makinaya yerleştirilmelidir. Bulaşık makinasına kirli tabaklar akşamdan yerleştirilebilir. Bu sayede ertesi gün size sadece düğmesine basmak düşecektir.

Yemeklerden Sonra Nemli Bir Bezle Lavabo Kenarlarını Silin

Bu işlem günlük olarak tekrar edildiği taktirde mutfağın daha hijyenik olmasını sağlayacaktır. Yemeği yedikten sonra, masa silindikten sonra bir bez yardımıyla lavabo kenarları silinmelidir. Lavabonun temizliğini el yıkarken bile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede oluşacak kötü lavabo görüntüsü ve kokusu önlenmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir