Temizlik İpuçları

Mikrofiber Bezlerin Çalışma Sistemi Nasıldır?

Mikrofiber Bezlerin Çalışma Sistemi Nasıldır?

Öncelikle mikrofiber bez nedir bu konuya açıklık getirelim. En kısa cevap olarak Polyester ve Polimitin eşit bir şekilde birbirleriyle karışımının oldukça fazla metreler içinde çekilerek inceltilmesi ile yapılmış bir bezdir. Kullanımı o kadar kolaylık ekstra deterjana ihtiyaç duymadan su ile işinizi halledebilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla her şeyin tozunu alabilirsiniz veya başka nedenlerle kullanabilirsiniz.
Günümüz de gelişen teknoloji ile son yılların en popüler bezi haline gelmiştir. Hatta o kadar popüler olmasından dolayı, endüstriyel temizlik sektöründe temizlik şirketlerinin bir numaralı tercih sebebi olmuştur. Peki, nedir bu bezin çalışma sistemi, neden insanlar bu kadar çok bu bezi tercih ediyor?

Mikrofiber bezlerin tasarım ve yapım işlevinin en büyük farkı, temizlediğiniz herhangi bir yerin üzerinde ki bulunduğu tozları özel tasarlanmış gözeneklerinde hapseder. Tabii kullandığınız bezin mutlaka kaliteli bir mikrofiber bez olması gerekmektedir. Zaten kaliteli mikrofiberler kiri ve tozu güzelce hapsedeceği için geri bırakma durumu olmayacaktır. Hatta bu duruma siz bile şaşıracaksınız.
Mikrofiber bezlerinizi belirli aralıklarla sıcak suda bekletmelisiniz. Bu sayede bez içerisinde ki gözenekler daima açık kalarak, deforme olmasını engelleyecektir. Peki bu bezi nasıl kullanmalıyız, nasıl kullanırsak daha iyi verim alabiliriz birlikte inceleyelim.

Mikrofiber Bez Kullanımı

Mikrofiber bez kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bezin katlanma ve katlanırken silinme şeklidir. Mikrofiber bezler mutlaka dörde katlanmalıdır. Elinizle asla buruşturmamalısınız. Dörde katlama şekli ile tozların daha iyi hapsedebilmektedir. İçerisinde ki ince ipliklerle dokunmuş yapısı ile farklı amaçlarla dahi kullanılmaktadır.

Mikrofiber bezleri, diğer temizlik bezleri gibi buruşturarak kullanmak işlevini yeteri kadar yerine getirememesine sebep olmaktadır. Kullanılacak Zemin yüzeyine göre kullanmak gereklidir. Özellikle hassas zeminlerde tek katlı şekilde kullanmak o zemini çizilmesine sebep olarak çabuk deforme olmasına neden olmaktadır.

Ancak uygun şekilde dörde katlayarak kullanmak kalın bir tabaka oluşturarak herhangi oluşabilecek sorunları ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca mikrofiber bezleri 4 şeklinde katlamanız ile daha çok yerden ve zahmetten tasarruf edebilirsiniz. Böylelikle normal ıslak bez ile silinen yeri mikrofiber ile geçtiğinizde zeminde herhangi bir kusur kalmayacaktır.

Mikrofiber bezler hem ıslak hem de kuru bir şekilde kullanıma uygundur. Genellikle toz alma amacıyla kullanılmaktadır. Doğru kullanım ile kusursuz bir temizlik ile karşılaşacaksınız. Peki kullanımı öğrendik ancak nedir bu mikrofiber bezlerin özellikleri detaylarıyla aşağıda yazımızda ekliyoruz.

Mikrofiber Bez Özellikleri

Kullanımının doğru olduğu sürece bu özellikleri görebilmeniz mümkün olacaktır.

Peki, nedir bu özellikler;

  • Diğer bezlere oranla 10 kat fazla toz çekmektedir.
  • Sahip olduğu yapısı ile gözeneklerinde asla bakteri bulundurmazlar.
  • Gözenekli bez sayesinde tüm yüzeylerde deterjansız bir şekilde kullanıma uygundur. Ayrıca sadece su ile temas etmesi halinde ömürleri daha uzun vadeli olmaktadır.
  • Deterjansız olması ile astım tarzı hastalık sahibi olanlar için de kullanıma uygundur.
  • Herhangi ekstra bir temizlik malzemesi kullanılmadan da yağları çözebilmektedir.
  • Hem nemli hem de kuru bir şekilde kullanılabilmektedir.
  • Doğru kullanım tarzı ile hiçbir yüzeye çizilme gibi sorunlar oluşturmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  • Yapısından dolayı gözenekleri minimum tozu içine hapsetmektedir.
  • Mutfakta, banyoda, aynada veya araçlarınızda tüm detayları temizlik gerektiren konumda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

En önemli ve en çok talep gören tarafı deterjansız olmasıdır. Hem hastalıklar hem de çocuklar için oldukça faydalı olan bu bez ile temizlik yapmaktan asla korkmayacaksınız. Bizler de temizlik yapan kişilerin işini kolaylaştıracak olan bu bezi herkese tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir